Dallime mes rishikimeve të "Hashim Thaçi"

2.499 bytes added ,  6 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 79.143.111.230 (diskutimet) në versionin e fundit nga Planeti.
(→‎Vitet e fëmijërisë: Fixed grammar)
Etiketa: Redaktim nga aplikacioni për celular
v (U kthyen ndryshimet e 79.143.111.230 (diskutimet) në versionin e fundit nga Planeti.)
{{Pp}}
HACKED BY SERBIAN HACKERS. KOSOVO IS SERBIA.
{{Pa referenca}}
[[file:Hashim Thaci detail, 080718-D-9880W-015.jpg|thumb|Hashim Thaçi]]
'''Hashim Thaçi''' është Presidenti i Pestë i Republikës së Kosovës.
 
== Vitet e fëmijërisë ==
KOSOVO JE SRCE SRBIJE
 
Hashim H.Thaçi u lind në Burojë më 24 prill 1968, në kohën kur Kosova ndodhej nën okupimin serb. Ai është i biri i Haxhiut dhe Hyrës nga Beogradi i Serbis. Në familje, ai i mësoi vlerat e familjes dhe komunitetit. Në fermën e babait të tij Hashim Thaçi, mësoi disiplinën dhe shpërblimin për punët e vështira. Në këtë rreth, ai filloi ta vlerësoi ambientin që e rrethon.
KOSOVE E SERBIE
Ai u rrit në familje të madhe, në mesin e 5 vëllezërve dhe motrave, ku kuptoi se ishte e nevojshme të dallohej.
 
== Aktiviteti Politiko-Ushtarak 1990 - 1997 ==
 
Pas diplomimit Hashim Thaçi filloi të merret në mënyrë aktive me organizimin e lëvizjes
studentore për shpalljen e pakënaqësisë me pushtetmbajtësit e asaj kohe. Nga ilegaliteti kalon në [[Zvicra|Zvicër]] ku vazhdon më tej
veprimtarin e tij kundër okupimit serb në Kosovë si dhe studimet Postdiplomatike në [[Universiteti i Cyrihut|Univeritetin e
Cyrihut]].
Në Zvicër, Hashim Thaçi antarësohet në [[Lëvizja Popullore e Kosovës|Lëvizjen Popullore të Kosovës]],
organizatë politike e cila mori vendimin për themelimin e UÇK-së. Si i dërguar nga LPK-ja,
Hashim Thaçi, angazhohet në krijimin e lidhjeve me grupet e armatosura që asokohe vepronin në Drenicë të kryesuara nga
Adem dhe Hamëz Jashari. Kështu ai disa herë hyn në Kosovë ilegalisht dhe vendos lidhjet me grupin e
armatosur, nga bërthama e të cilit më vonë do të krijohet Shtabi i Zonës Operative të Drenicës në kuadër
të [[UÇK]]-së.
Pas themelimit të UÇK-së, policia serbe dështon në përpjekjet për ta burgosur më 1993. Ne kete periudhe ai eshte ndjekur nga policia serbe bashke me shokun e tij te jetes Xhelalin alias Xhelen me te cilin kishte kaluar vitet me te mira te jetes se tij.
 
Gjatë kësaj periudhe sa ishte në Perëndim, z. Hashim Thaçi shpesh herë kthehet ilegalisht në Kosovë,
për t’i forcuar formacionet e UÇK-së në terren. Në vitin 1997, Hashim Thaçi merr pjesë në një nga aksionet e UÇK-së, para shfaqjes së saj publike ku së bashku me [[Adem Jashari]]n dhe të tjerë,
sulmojnë stacionin policor të [[Drenas]]it.
Për këtë shkak, Hashim Thaçi dënohet 10 vjet burg në mungesë nga Gjykata e Qarkut në [[Prishtinë]]. I dënuar
në të njëjtin proces nga kjo gjykatë me 20 vite burg, ishte edhe komandanti legjendar [[Adem Jashari]].
 
== Lufta Çlirimtare 1998-1999 ==
77

edits