Dallime mes rishikimeve të "Fadil Kujovska"

50 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
Me interpretimin e doktor Adhamudhit në komedinë "Pas Vdekjes" të A. Z. Cajupit (1984) ai arriti të krijojë plot bukuri skenike tipin e pseudointelektualit dhe pseudopatriotit shqiptar, duke shfrytëzuar me zgjuarsi elementet tjetëruese dhe kundërshtitë komike, plastikën shprehëse, një të folur prej megalomania që e diskreditonte paq krenarinë e tij “pseudo”-je. Origjinal dhe i veçantë ka qenë edhe në interpretimin e rolit të Poçarit në dramën "Monsetrati" të Roblesë (1985), atë të prefektit Vehip në komedinë "Karnavalet e Korçës" të S. Comores nga Teatri Kombetar (2003).
 
Fadil Kujovska luajti role me trill e fantazi; ishte intuitiv, spontan dhe kishte nur komik. Ka interpretuar edhe në filma artistikë si dhe në disa filma televizivë.Ndahet nga jeta në Vitin [[2014]]
 
== Filmografia ==
[[Kategoria:Aktorë shqiptarë]]
[[Kategoria:Lindje 1951]]
[[Vdekje:2014]]
Anonymous user