Ndryshimi mes inspektimeve të "Frederiku i Madh"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (Visi90 zhvendosi faqen Frederiku i Prusis te Frederiku i Madh pa lënë një përcjellim)
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
'''Frederiku II''' (1712-1786) ishte trashigimtari i mbretit [[Frederiku I|Frederikut I]]. Frederiku i Madh siç u quajt më vonë e drejtoi vendin për 46 vite ([[1740]] - [[1786]]) duke bëë shumë reforma që sollën modernizmin e shtetit prusian. Ai krijoi një administratë të rregullt dhe i kushtoi vëmendje zhvillimit të ekonomisë, arit e kulturës.
Për veten e vet thoshte se ishte shërbëtor i shtetit dhe se shteti duhej të punonte për qytetarët e tijë, për rritjen e mirëqenies së tyre. Frederiku i Madh punoi shumë për zgjerimin e shtetit të tijë. Me një ushtri të madhe të trashëguar nga i ati arriti që në vitin [[1748]] t'i merrte [[Austria|Austrisë]] territoret e Silezisë dhe më vone në vitin [[1772]] arriti të merrte nën sundim edhe [[Prusia Perendimore|Prusinë Perendimore]].
Anonymous user