Dallime mes rishikimeve të "Oreksi i humbur"

496 bytes added ,  6 vjet më parë
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Fix)
'''Oreksi i humbur''' është [[animimi|film i vizatuar]] i metrazhit të shkurt për fëmijë, i prodhuar nga kinostudioja [[Albfilm|Shqipëria e Re]]. Ana edukative kuptohet ngaështë vetëqëllimi titullikryesor i filmit. ''Oreksi i humbur'' është përgatitur nën skenarin e [[Gjergj VlaskiVlashi|Gjergj Vlashit]]t, autorë realizues janë [[Bujar Kapexhiu]] dhe [[Tomi Vaso]]ja. Muzikën e filmit e ka kompozuar [[Lejla Agolli]], montazhin [[Elsa Bushati]], për zë është përkujdesur [[Skender Nuzi]].<ref name=YT>[[youTube|youtube]] : [http://www.youtube.com/watch?v=tAZFK9946jE&feature=channel Oreksi i humbur]</ref>
 
==Përmbajtja==
Filmi fillon me një përshkrim të jetës së fëmijëve të kohës, përshkrim i cili ndiqet me pamje të vizatura sipas fantazisë së kohës. Në skenën pasuese, Bushit të ulur pranë tryezës, i drejtohet e ëma me fjalët ''ty të ka humbur oreksi''. Nga këtu ngjarja fillon të ndërtohet ashtu që në fund nëpër mjetë metodave edukuese të kohës, e ëma i sjellë o
 
Bushi eshte nje djale i vogel qe jeton ne nje nga lagjet e qytetit te ndertuar me kontribut vullnetar. Bushit i ka ikur oreksi. Nena i shpjegon perse i ka ikur oreksi, pasi ai nuk ben asnje pune. Nena e ngarkon ate te gjej oreksin. Nena pak nga pak e ngarkon te beje pune dhe kur ai fillon te ngjise drute ne shtepi, pas kesaj kthehet ne guzhine dhe fillon te haje sa per dy. Pra oreksi vjen duke punuar.<ref name=":0">http://www.aqshf.gov.al/index.php?movie=1365&fq=mesi&fid=52</ref>
 
=== Realizuesit<ref name=":0" /> ===
'''Regjia:''' Bujar Kapexhiu, Tomi Vaso
 
'''Skenari:''' Gjergji Vlashi
 
'''Muzika:''' Lejla Agolli
 
'''Producent:''' Kinostudio "Shqiperia e Re"
 
'''Viti:''' 1977
 
'''Kohëzgjatja:''' 6 min
 
'''Operator''': Tomi Vaso
 
'''Piktor''': Bujar Kapexhiu, Tomi Vaso
 
'''Montazhi''': Elsa Bushati
 
'''Operator zeri''': Skender Nuzi
 
'''Shenime''': Realizuar me vizatime.
 
=== Ku mund ta shihni ===
https://www.youtube.com/watch?v=tAZFK9946jE
 
==Burimi i të dhënave==