Dallime mes rishikimeve të "Gjuha angleze"

No change in size ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 46.99.142.26 (diskutimet) në versionin e fundit nga Edvini.)
No edit summary
}}
[[File:EN English Language Symbol ISO 639-1 IETF Language Tag Icon.svg|thumb|left|upright|EN: Anglisht simbolizuar nga Kodi Gjuha [[ISO 639]]-1]]
'''Gjuha angleze''' apo '''anglishtjaAnglishtja''' (anglisht ''English language'') është gjuhë e përmasave botërore si dhe gjuha dominuese në [[Britania e Madhe|Britaninë e Madhe]], [[Shtetet e Bashkuara]], [[Kanadaja|Kanada]], [[Irlanda|Irlandë]], [[Australia|Australi]], [[Zelanda e Re|Zelandën e Re]] e një numër vendesh tjera. Përgjithësisht përdoret si gjuhë e dytë dhe si gjuhë zyrtare në shumë shtete të botës. Është gjuha që mësohet dhe kuptohet më së shumti në botë, shpesh e njohur me epitetin “gjuha e tregtisë, arsimit, shkencës dhe diplomacisë”.
 
Anglishtja i takon familjes së gjuhëve [[Gjuhët indo-evropiane|indo-evropiane]] dhe degës së gjuhëve gjermanike. Rrjedh nga gjuha e vjetër e anglo-saksonëve, paraardhësve të anglezëve, që u dyndën në Gadishullin Britanik në mesjetën e hershme. Mirëpo gjatë historisë është ndikuar nga një numër i madh i fjalëve latine e frënge dhe është thjeshtuar në gramatikë duke dalluar nga gjuhët e tjera gjermanike që flitet në Evropën kontinentale.