Dallime mes rishikimeve të "Monumenti i Pavarësisë"

ska përmbledhje të redaktimeve
 
{{coord|40|28|14|N|19|29|25|E|display=title}}
[[Figura:Monumenti kushtuar ditës së Pavarsisë.jpg|right|200px|thumb|Monumenti i Pavarësisë]]
'''Monumenti i Pavarësisë''' i ndërtuar nga [[Kristaq Rama]], M.[[Muntaz Dhrami]], Sh.Hadëri në [[Vlorë]] në vitin [[1972]] dhe i mbuluar me bronz, është i lartë 17 metra. Ky monument ngrihet në qendër të qytetit në [[Sheshi i Flaurit|Sheshin e Flamurit]]. Në qendër të grupit skulpturor është figura e [[Ismail Qemali]]t, kryetarit të parë të shtetit shqiptar.
 
[[Kategoria:Monumente në Shqipëri]]
Anonymous user