Ndryshimi mes inspektimeve të "James Rodríguez"

Updated his current club
v (→‎Lidhje të jashtme: shtimi i kategorisë)
(Updated his current club)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
| birth_place = [[Cúcuta]], Kolumbi
| height = {{height|m=1.80}}
| currentclub = [[RealChlesea MadridFootball C.F.|Real MadridClub]]
| clubnumber = 10
| position = [[Mesfushori|Mesfushor Sulmues]] / [[Mesfushori|Anësor]]
Rodríguez u bë i njohur mirë në Europë gjatë kohës së tij te [[F.C. Porto|Porto]], duke fituar disa trofe me klubin dhe çmime personale gjatë tre viteve të qëndrimit të tij në klub. Në vitin 2014, Rodríguez lëvizi nga [[AS Monaco FC|Monaco]] te [[Real Madrid C.F.|Real Madrid]] për shumën e 80 milion [[Euro|€]], duke u bërë lojtari më i shtrejtë kolumbian në histori, përpara [[Radamel Falcao]]s, dhe një nga [[Transferimi (futboll)|lojtarët më të shtrenjtë]] në historinë e futbollit <ref>[http://www.bbc.com/sport/0/football/28418131 "James Rodriguez: Real Madrid sign Monaco forward"]. BBC. Retrieved 22 Korrik 2014</ref>.
 
Karriera e tij me [[Kombëtarja kolumbiane e futbollit|kombëtaren kolumbiane të futbollit]] filloi me kombëtaren U–20, ku ai ishte kapiten i skuadrës fituese të [[Toulon Tournament]] në vitin 2011. Ai gjithashtu ishte kapiteni i skuadrës gjatë [[2011 FIFA U–20 Kupa e Botës|2011 Kupës së Botës U–20]], gjë që e bëri atë të ishte një titullar i rregullt në kombëtaren e parë që në moshën 20 vjeçare. Ai u zgjodh për të luajtur [[2014 FIFA Kupa e Botës|Kupën e Botës 2014]], ku ai fitoi [[Këpuca e Artë e Kupës së Botës|Këpucën e Artë]] si golashënuesi më i mirë dhe ishte pjesë skuadrës së turnamentit <ref name="fifa.com">{{cite news|url=http://www.fifa.com/worldcup/news/y=2014/m=7/news=messi-heralded-as-brazil-2014-s-best-2404615.html|title=Messi, Neuer heralded as Brazil 2014’s best|work=[[FIFA|FIFA.com]]|date=13 Korrik 2014|accessdate=13 Korrik 2014}}</ref><ref>[http://www.fifa.com/worldcup/statistics/castrol-index/top11.html Castrol Index Top 11]. FIFA.com, Retrieved 22 Korrik 2014</ref>.
 
== Karriera ==
===Envigado FC===
Anonymous user