Dallime mes rishikimeve të "Gävle"

9 bytes added ,  6 vjet më parë
rregullim i sintaksës
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (→‎top: clean up using AWB)
(rregullim i sintaksës)
Gävle është një qytet në Gävleborgs dhe qytetin kryesor të komunës Gävle dhe selia e qarkut të qarkut. Gävle, qyteti 13 të Suedisë madh me 70 000 banorë.
 
Qyteti është i vendosur në Gävle Bay, aty ku boshatis Gavleån në Gjirin e Bothnia (Detit Balltik), rreth 15  km në veriperëndim të Skutskär Dalälven e cila ka grykëderdhje e gjerë të saj. Rreth 20  km në perëndim të Gävle dhe në rrjedhën e sipërme, së bashku Gavleån është Sandviken. Midis Gävle dhe Skutskär është Furuvik, i njohur për kafshët dhe amusement park Furuviksparken.
 
Gävle është një qendër e vjetër industriale që sot, ndër të tjera të lidhura me tavë Gevalia, i cili është emri lokal në latinisht. Qyteti ka "Mirësevini në fluturake", si një anije slogan dhe flamuri në det është e re rrethit Gävle Fillesa. Shpëtim Gävle detit stacioni i lidhur SSRS - Suedisht Deti Shpëtim Shoqërisë; RS Gävle. Në vitet e fundit, Gävle mori shumë vëmendje për dhi e saj, e cila pothuajse çdo vit djegur.
 
== Politika ==
 
 
== Shiko edhe këtë ==