Ndryshimi mes inspektimeve të "Shën Elena"

7 bytes added ,  4 vjet më parë
→‎top: rregullim i sintaksës
v (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q4675)
(→‎top: rregullim i sintaksës)
[[Skeda:MSH82 st helens plume from harrys ridge 05-19-82.jpg|thumb|right|300px| shpërthimi i vullkanit 19. maj 1982. ]]
 
'''Shën Elena'''([[gjuha angleze|anglisht]]:Mount Saint Helens) është vullkan aktiv në veriperëndim të shtetit [[Washington]], [[ShBA]]. Vullkani pushoi nga viti [[1857]], por filloi të tregoj shenja të aktivitetit në vitin 1980, atëherë kurë llava filloi të krijoj shtypje në brendësi të vullkanit dhe ta ngritë malin.
 
Shkencëtarët e kanë vërejtur ngritjen e malit për 150  cm në ditë dhe kanë paralajmëruar se kjo mund të shkaktojë erupsion, dhe askush nuk ka mundur të parasheh një eksplodim të fuqishëm sa një bombë prej 10 megaton. Gjithçka ka filluar më [[18 maj]] të vitit [[1980]], në ora 20 e 32 minuta dhe vazhdon edhe sot.
{{gjeo-cung}}
{{commonscat|Shën Elena}}
 
vullkani shen elena ne shba ka shperthyer ne maje te vitit 1980. shperthimi eshte degjuar 350  km larg.hiri i nxete dhe gazrat kane rene ne shpatet e malit,kane vdekur 62 persona.
 
[[Kategoria:Vullkane]]
[[Kategoria:Male]]
[[Kategoria:Male në SHBA]]
 
 
vullkani shen elena ne shba ka shperthyer ne maje te vitit 1980. shperthimi eshte degjuar 350 km larg.hiri i nxete dhe gazrat kane rene ne shpatet e malit,kane vdekur 62 persona.