Dallime mes rishikimeve të "Zyrihu"

89 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
No edit summary
{{Qytet
|Qyteti = Zyrihu<br />[[gjuha gjermane|Gjer.]]: Zürich
|Stema_figura = Ch_zh_wappen_stadt.gifWappen Zürich matt.svg
|harta_foto = Karte Gemeinde Zürich.png
|Pamje = Swiss Zurich Downtown.jpg
|Popullsia = 366,145 (2004)
|Dendësia = /km²
|Sipërfaqja = 91,88 km²
|Shteti = Zvicra
|Partia udhëheqëse =
|Shënim =
|harta = Zvicra
|gjerësia = 47.377895
|gjatësia = 8.541183
}}
'''Zyrihu''' ''([[gjuha gjermane|gjer:]] Zürich)'' është qytet më i madh në [[Zvicra|Zvicër]] (banorë 366.145 sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2004 ; hapësira e qytetit 1.091.732&nbsp;km²) dhe kryeqytet i kantonit të Zürich. Qyteti është qendër tregtare dhe biznesi në Zvicer, dhe llogaritet njëri nga dy qytetet globale (krahas Zhenevës).
Anonymous user