Dallime mes rishikimeve të "Zyrihu"

125 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
{{Qytet
|Qyteti = Zyrihu<br />[[gjuha gjermane|Gjer.]]: Zürich= Zyrihu
|Gjuha vendase = [[Gjuha gjermane|Gjer.]]
|Stema_figura = Wappen Zürich matt.svg
|harta_foto Emri gjuhën vendase = Karte Gemeinde Zürich.png
|Pamje Stema_figura = SwissWappen ZurichZürich Downtownmatt.jpgsvg
|Popullsiaharta_foto = 366,145Karte Gemeinde Zürich.png (2004)
|DendësiaPamje = Swiss Zurich Downtown.jpg
|SipërfaqjaPopullsia = 91366,88145 km²(2004)
|ShtetiDendësia = Zvicra
|Qarku Sipërfaqja = [[Kanton91,88 Zürich]]km²
|Shteti = Zvicra
|Adresa e kuvendit =
|KodiQarku Postal = = [[Kanton Zürich]]
|Prefiksi Adresa e kuvendit =
|Kodi Postal =
|Kryetari i Bashkisë =
|Prefiksi =
|Partia udhëheqëse =
|Shënim Kryetari i Bashkisë =
|hartaPartia udhëheqëse = = Zvicra
|gjerësiaShënim = 47.377895
|gjatësiaharta = 8.541183Zvicra
|gjerësia = 47.377895
|gjatësia = 8.541183
}}
'''Zyrihu''' ''([[gjuha gjermane|gjer:]] Zürich)'' është qytet më i madh në [[Zvicra|Zvicër]] (banorë 366.145 sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2004 ; hapësira e qytetit 1.091.732&nbsp;km²) dhe kryeqytet i kantonit të Zürich. Qyteti është qendër tregtare dhe biznesi në Zvicer, dhe llogaritet njëri nga dy qytetet globale (krahas Zhenevës).
Anonymous user