Dallime mes rishikimeve të "Gjuha perse"

255 bytes added ,  5 vjet më parë
Me shume detaje per gjuhen perse
(me shume detaje per gjuhen perse)
(Me shume detaje per gjuhen perse)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
}}
 
'''Gjuha perse''' (persishtja) është një gjuhë iranike që flitet ne [[Irani]], [[Afghanistan]] dhe [[Taghistan]]. EshtëËshtë e klasifikuar si vazhdim i persishtës së mesme, gjuha zyrtare dhe letrare e Perandorisë Sasanide, vetë një vazhdim i përsishtës së vjetër, gjuha e Parandorisë Ahemenide. Gjuha perse është gjuhë pluricentrike dhe gramatika e saj është e ngjajshme me shumë gjuhët e sotme Evropiane.
 
Me një histori të gjatë para Islamit (kur ishte përsishtja e mesme), përsishtja ishte gjuha e parë në botën Islame që e thyej monopolinë e arabishtës në letërsi. Kështu u popullarizu përsishtja në shkrimin e poezisë në botën lindore.
'''Dijalekte '''
 
Anonymous user