Ndryshimi mes inspektimeve të "Uellsi"

No change in size ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(→‎Burime të dhënadh: rregullim i sintaksës)
{{Shtete Tabela Fund|Uellsi}}
 
'''Uellsi''' është një nga katër shtetet të cilat së bashku formojnë [[BM|Mbretërinë e Bashkuar të Britanisë së Madhe dhe Irlandës Veriore]]. Gjindet në pjesën perëndimore të [[BM|Britanisë]] kontinentale, me [[Anglia|Anglinë]] në lindje kurse në perëndim [[Deti Irlandez|Detin Irlandez]] dhe [[Oqeani Atlantik|Oqeanin Atlantik]] në perëndim. Uellsi ka një popullatë të vlerësuar prej tre milion dhe është shtet bilingual, me [[Gjuha Angleze|Anglishten]], e cila flitet nga shumica dhe [[Gjuha Uellsishteuellsishte|Uellsishten]], gjuha vendase.
 
Tradicionalisht vend [[Kelt]], një identitet i veçantë Uellsh shfaqet në shekullin e 15-të, pas largimit të Romakëve nga [[BM|Britania]].<ref name="Welshorigions">[[John Davies (historian)|Davies, John]], A History of Wales, Penguin, 1994, ''Welsh Origins'' pg 54, ISBN 0-14-014581-8</ref> Pushtimi i Eduardit në shekullin e 13-të solli shekuj të sundimit anglez, dhe Uellsi eventualisht u aneksua në sistemin juridik anglez me formimin e "Akteve Juridike në Uells 1535-1524", duke krijuar identitetin juridik i cili sot njihet me emrin [[Anglia dhe Uellsi]]. Politikat karakteristike Uellsiane u zhvilluan në shekullin e 19-të të cilat eventualisht çuan tek një juridik i transferuar dhe qeveri më [[1999]], me formimin e Parlamentit nacional Uellsian në [[Kardif]].
12

edits