Ndryshimi mes inspektimeve të "Çerçiz Topulli"

v
Rregullim i disa fjaleve
(rregullim i sintaksës)
v (Rregullim i disa fjaleve)
| Profesioni = Udhëheqës i luftës së armatosur
}}
'''Çerçiz Topulli''' ([[Gjirokastra|Gjirokastër]], [[20 Shtator|20 shtator]]<ref name=":0">Bineri E., ''“Letër nga malet e Shqipërisë” drejtuar shqiptarëve'', [[Shekulli (gazetë)|Shekulli]], 31 Maj 2015.</ref> [[1880]] - [[Shkodra|Shkodër]], [[17 Korrik|17 korrik]] [[1915]]) qe ushtarak në [[Perandoria Osmane|Perandorinë Osmane]], kryetar çetash në periudhën e [[Lëvizja e kaçakëve|Lëvizjes Kaçake]] dhe veprimtar i çështjes kombëtare tokbashkë me të vëllanë, [[Bajo Topulli]]n.
 
== Jeta ==
LeuLindi në Gjirokastër në vitin 1880, njërinjë prej 13 fëmijëve të Agush<ref>Intervistë: ''[http://www.nacionalalbania.al/2014/01/intervista-flet-e-mbesa-e-cerciz-dhe-bajo-topullit-lumturi-topulli/ Flet e mbesa e Çerçiz dhe Bajo Topullit, Lumturi Topulli].'' 29 janar 2014.</ref> dhe Haso Topullit. Pas shkollës fillore, shkon në [[Janina|Janinë]], në shkollën turke<ref name=":0" />. Në prill të 1907 komandoi çetën e armatosur që vepronte në Shqipërinë e Jugut, e sidomos në krahinat e Gjirokastrës dhe të Korçës. Me vendim të Komitetit të Gjirokastrës, anëtarë të çetës së tij vranë në fillim të marsit 1908 në Gjirokastër komandantin turk të xhandarmërisë. Drejtoi Luftën e Mashkullorës më 055 mars 1908. Në thirrjen "Nga malet e Shqipërisë" drejtuar bashkatdhetarëve të tij dhe botuar në janar 1907 në gazetën "Shpresa e Shqipërisë" Çerçiz Topulli pasi dënonte grabitjet e administratës osmane kërkonte që Shqipëria të shkëputej nga Perandoria Osmane dhe të bëhej e lirë dhe e pavarur. Ai shprehte bindjen, se e vetmja rrugë për çlirimin e Shqipërisë ishte ajo e kryengritjes së përgjithshme të armatosur, dhe ftonte gjithë shqiptarët të ngriheshin me armë në dorë në luftën për lirinë e Shqipërisë.
=== Veprimtaria patriotike ===
Mjedisi familjar në të cilin u rrit e sidomos vëllai më i madh [[Bajo Topulli]], ndikuan në formimin e tij si atdhetar i vendosur. Mori pjesë në veprimtarinë e Komitetit të Fshehtë «Për lirinë e Shqipërisë» në [[Gjirokastër]].
41

edits