Ndryshimi mes inspektimeve të "Mbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut"

ska përmbledhje të redaktimeve
| ANETAR =
}}
'''Mbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës Veriore''' ([[Gjuha Angleze|Anglisht]]: ''United Kingdom of Great Britain and Northen Ireland ('''UK'''))'', shpesh e njohur si '''Mbretëria e Bashkuar''', ose '''Britania'''<ref>See [[British Isles (terminology)]] for further explanation of the usage of the term "Britain" in geographical and political contexts.</ref>
është një vend ishullor i pavarur<ref>{{cite web|url=http://www.britannica.com/eb/article-9110750/United-Kingdom|title=Encyclopaedia Britannica |quote=Island country located off the north-western coast of mainland Europe|accessdate=2007-09-25}}</ref><ref name="Countries">{{cite web |url=http://www.number-10.gov.uk/output/Page823.asp |title=Countries within a country |author=www.number-10.gov.uk |accessdate=2007-06-13|quote=Countries within a country}}</ref>, i cili gjindet afër bregdetit veri-perëndimor të Europës kontinentale.
Mbretëria e Bashkuar u krijua nga bashkimi politik i [[Anglia|Anglisë]], [[Irlanda Veriore|Irlandës Veriore]], [[Skocia|Skocisë]] dhe [[Uells]]it dhe përfshin ishullin britanik, pjesën veri-lindore të ishullit të [[Irlanda|Irlandës]] dhe shumë ishuj më të vegjël. [[Irlanda Veriore]] është pjesa e vetme e Mbretërisë së Bashkuar që ka kufi tokësor (me Irlandën).<ref>{{Cite web