Dallime mes rishikimeve të "Hashim Thaçi"

Refuzoi 5 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 194.78.234.176, Bemumi dhe Snajperisti) dhe riktheu rishikimin 1654355 nga HakanIST
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
(Refuzoi 5 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 194.78.234.176, Bemumi dhe Snajperisti) dhe riktheu rishikimin 1654355 nga HakanIST)
== Vitet e fëmijërisë ==
 
Hashim m H.Thaçi u lind në Burojë më 24 prill 1968, në kohën kur Kosova ndodhej nën okupimin serb. Ai është i biri i Haxhiut dhe Hyrës nga Beogradi i Serbis. Në familje, ai i mësoi vlerat e familjes dhe komunitetit. Në fermën e babait të tij Hashim Thaçi, mësoi disiplinën dhe shpërblimin për punët e vështira. Në këtë rreth, ai filloi ta vlerësoi ambientin që e rrethon.
Ai u rrit në familje të madhe, në mesin e 5 vëllezërve dhe motrave, ku kuptoi se ishte e nevojshme të dallohej.
 
studentore për shpalljen e pakënaqësisë me pushtetmbajtësit e asaj kohe. Nga ilegaliteti kalon në [[Zvicra|Zvicër]] ku vazhdon më tej
veprimtarin e tij kundër okupimit serb në Kosovë si dhe studimet Postdiplomatike në [[Universiteti i Cyrihut|Univeritetin e
Cyrihut]]. aty mori hapat e par te hajnis
 
.
Në Zvicër, Hashim Thaçi antarësohet në [[Lëvizja Popullore e Kosovës|Lëvizjen Popullore të Kosovës]],
organizatë politike e cila mori vendimin për themelimin e Ushtris Çlirimtare të Kosovës UÇK-së. Si i dërguar nga LPK-ja,
Hashim Thaçi, angazhohet në krijimin e lidhjeve me grupet e armatosura që asokohe vepronin në Drenicë të kryesuara nga
Adem dhe Hamëz Jashari. Kështu ai disa herë hyn në Kosovë ilegalisht dhe vendos lidhjet me grupin e
armatosur, nga bërthama e të cilit më vonë do të krijohet Shtabi i Zonës Operative të Drenicës në kuadër
të [[UÇK]]-së.
Pas themelimit të UÇK-së, policia serbe dështon në përpjekjet për ta burgosur më 1993. Ne kete periudhe ai eshte ndjekur nga policia serbe bashke me shokun e tij te jetes Xhelalin alias Xhelen me te cilin kishte kaluar vitet me te mira te jetes se tij.
 
Gjatë kësaj periudhe sa ishte në Perëndim, z. Hashim Thaçi shpesh herë vintekthehet ilegalisht në Kosovë,
për t’i forcuar formacionet e UÇK-së në terren. Në vitin 1997, Hashim Thaçi merr pjesë në një nga aksionet e UÇK-së, para shfaqjes së saj publike ku së bashku me [[Adem Jashari]]n dhe të tjerë,
sulmojnë stacionin policor të [[Drenas]]it.
== Lufta Çlirimtare 1998-1999 ==
 
Hashim Thaçi ishte drejtues politik i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Këtë post ia besoj Shtabi i Përgjithshëm i [[UÇK]]-së. Postin e mbajti deri më 19 shtator 1999, kur UÇK-ja u transformua në [[TMK]] Trupat e Armatosura të Kosoves.
 
Gjatë Konferencës Ndërkombëtare për Kosovën, të mbajtur në Rambuje të [[Francë]]s, nga 6 deri më 22 shkurt 1999, Hashim Thaçi ishte Kryesues i Delegacionit të Kosovës. Konferenca përfundoi në [[Paris]] më 18 mars 1999, ku pas nënshkrimit të palës shqiptare, iu hap rruga intervenimit ushtarak të [[NATO|NATO-s]] për Kosovën.