Dallime mes rishikimeve të "Epifora"

6 bytes removed ,  5 vjet më parë
v
rregullim i vogel
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Bot: Migrating 27 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q963102 (translate me))
v (rregullim i vogel)
 
'''''Epifora''''' vjen nga greqishtja epiphora - shtese.
 
Epifora është përsëritje e po atyre mjeteve ne fund te vargjeve a fjalive për t'u dhëne ngarkese emocionale.
 
Epifore quhet edhe vargu i fundit që shërben si mbyllje ose si refren pas çdo strofe.
 
Shembull :
Sytë e mi kane pare
Rrezellimin e vesës
''Dhe kane qare''.
 
Kane pare
Dashurinë e vërtete
''Dhe kane qare''.
 
Kane pare
Vdekjen e ndershme
''Dhe kane qare''.
 
Sytë e mi,
Kush i pa dhe qau ?
 
(Beatrice Ballici - Sytë e mi)
 
Fjalët e pjerrëta janë epifore pasi përsëritja e tyre ne fund të vargjeve shërben për t'i përmbyllur se bashku mendimet e shprehura.
 
[[Kategoria:LetërsiFigura stilistike]]