Dallime mes rishikimeve të "Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo"

v
Rregullim kategorish
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(→‎top: rregullim i sintaksës)
v (Rregullim kategorish)
[[Skeda:Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo.jpg|thumb|200px]]
'''Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo.''' Roman me autor [[Dritëro Agolli]]n<nowiki/>n. Viti i botimit 1973. Ky roman është i përbërë gjithsej prej 263 faqesh.
 
Për burokratët dhe servilët është shkruar jo pak, por faji përgjithësisht i është hedhur njërës palë: ose eprorit arrogant, ose vartësit të përulur. Kurse në romanin humoristik të D. Agollit, Zyloja dhe Demka, shkurtime të emrave tradicionalë “Zylyftar” dhe “Demir”, ku nuk merret vesh ku fillon “modernizimi” dhe ku mbarojnë “përkëdhelja/ përqeshja”, e meritojnë plotësisht njëri–tjetrin. Të dy janë shkaktarë situatash që e bëjnë lexuesin të shkulet gazit, por edhe të pezmatohet disi. Produkt i njëri-tjetrit, ata janë njëherësh bashkëfajtorë për lëngatën që e vetëvuajnë.
Në të vërtetë Zylo Kamberi është një figurë tragjikomike. Veprimet e tij të bëjnë të qeshësh, po aq sa edhe të ndiesh keqardhje. Zyloja nuk është një burokrat poterexhi, bujëmadh, i zhurmshëm. Arroganca e tij është e heshtur. Prepotenca e tlj është me zë të ulët. Veprimet e tij përherë priren nga qëllime të mbara, por çojnë në gabime trashanike...
 
[[Kategoria:Romane shqiptare]]
[[Kategoria:Dritëro Agolli]]
[[Kategoria:Prozë shqipe]]