Ndryshimi mes inspektimeve të "Meteori"

2 bytes removed ,  3 vjet më parë
po
v (Bot: Migrating 68 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q60186 (translate me))
(po)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
[[Skeda:Meteor burst.jpg|thumb|300px|right]]
 
'''Meteori''' është trup qiellorë që lëvizinlëviz brenda hapësirës së sistemeve të yjeve. Lëviza e këtyre trupave mund të shikohet thjeshtë me sy. Vëzhgimi i lëvizjeve dhe rënieve të tyre në tokë ka filluar që në kohët e lashta. Që në vitin 467 p.e.sonë, Anaksagorasi i Klazomenait, përshkruan rënien spekulatore të një trupi të tillë.
 
Meteorët kur bien në atmosferën e [[Tokë]]s, nga fërkimi nëpër ajër gjatë shpejtësisë së madhe ndizen dhe digjen. Meteorët duken si [[yje]] që shkëputen nga qielli.
Anonymous user