Dallime mes rishikimeve të "Gjeografia e Holandës"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
 
Klima e Holandës është e butë me verë të freskët deri të ftohtë dhe dimër të butë.
 
Pjesa më e madhe e relievit është terren i rrafshët dhe i ulët, ndërsa në juglindje gjenden disa male. Pika më e ultë e relievit gjendet në nivelin e detit në vendin e quajtur Cuidplaspolder (''[[Gjuha Holandezeholandeze|hol]].: ''Zuidplaspolder'') (-7m) dhe ajo më e larta, 322 metra mbi nivelin e detit, në vendin e quajtur Valserberg (''[[Gjuha Holandeze|hol]].:Vaalserberg'').
 
Në pasuritë natyrore të këtij vendi llogariten: [[gazi natyror]], derivatet e [[nafta|naftës]], [[kripa]], [[rëra|zalli]] si dhe [[toka e punueshme]]. <!--natural gas, petroleum, peat, limestone, salt, sand and gravel, arable land-->
Hapësirat e shpallura me ligj ne "mbrojtje mjedisore" përbëjne rreth 12% të sipërfaqes së përgjithshme të Holandës
 
[[Kategoria:Gjeografia e shteteve të Evropës|Holand]]
[[Kategoria:Holandë]]