Dallime mes rishikimeve të "Merilënd"

895 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Historia: All info is kept in Wikidata, removed: {{Link FA|am}} using AWB (10903))
 
 
'''Maryland''' (shqiptohet: ''Merilënd'') është një nga 50 shtetet e [[SHBA|Shteteve të Bashkuara]], që ndodhet bregun e Oqeanit Atlantik. Ai kufizohet nga [[Virxhinia]], [[Virxhinia Perëndimore]], dhe [[Washington D.C.]] në jug dhe në perëndim, nga [[Pensilvania]] në veri dhe nga [[Delaware]] në lindje. Qyteti më i madh i shtetit është i [[Baltimore]], dhe kryeqyteti i tij është [[Annapolis]]. Shteti e ka marrë emrin nga mbretëresha angleze e Francës Henrietta Maria.
'''Maryland''' është një [[Shtetet Federale të Amerikës|shtet federal]] i [[SHBA]]-ve te [[vargu Atlantik]]. Kryeqyteti i Maryland-it është [[Annapolis (Maryland)|Annapolis]] që nga viti [[1694]] .
 
Merilëndi është një nga trembëdhjetë kolonitë themeluese të Shteteve të Bashkuara. Ai njihet si vendlindja e lirisë fetare në Amerikë, kur u formua nga George Calvert në fillim të shekullit të 17-të si një strehë për katolikët e persekutuar nga Anglia. George Calvert ishte kryezoti i parë i Baltimore dhe pronari i parë anglez i kolonisë së atëhershëme të Merilëndit. Merilëndi ishte shteti i shtatë që ratifikoi Kushtetutën e Shteteve të Bashkuara, dhe luajtur një rol të rëndësishëm në themelimin e Uashington DC, e cila u themelua në tokën e dhuruar nga shteti.
 
== Gjeografia ==