Dallime mes rishikimeve të "Taxh Mahali"

21 bytes added ,  4 vjet më parë
v
Sistemim kategorish
v (added Category:Monumente using HotCat)
v (Sistemim kategorish)
 
== Objektet përcjellëse ==
Mauzoleumi është pjesë e një kompleksi të madh që përfshin një portë të madhe, një kopësht shumë të bukur, një xhami ne krah të majtë, një dhomë pritjeje në krah të djathtë dhe disa ndërtesa të tjera madhështore. Taxhi ndodhet në skajin më të largët të këtij kompleksi dhe lumi Jamuna gjendet mbrapa kësaj ndërtese. Kopshti i madh përmban katër pishina reflektuese që e ndajnë ate në qendër. Çdonjëra prej këtyre pjesëve është më tej e ndarë në 4 pjesë të tjera dhe përsëri çdonjëra prej këtyre pjesëve është përsëri në 4 pjesë të tjera. Ashtu si Taxhi, edhe elementet e kopshtit shërbejnë si një arabeskë, duke qëndruar mbi veten e tyre dhe gjithashtu duke përberë të gjithë veprën .
 
{{Commons|Taj Mahal|Taxh Mahali}}
[[Kategoria:Arkitekturë]]
[[Kategoria:Monumente në Indi]]