Dallime mes rishikimeve të "Ferdinand Magelani"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
[[Skeda:Ferdinand Magellan.jpg|thumb|250px|Ferdinand Magelani]]
[[Skeda:Magellan-Map-En.png|thumb|300px|Një nga anijet e Magelanit lundroi rreth botës, duke përfunduar lundrimin 16 muaj pas vdekjes së zbuluesit. Vija e gjelbërt tregon vendin ku vdiq Magelani.]]
'''Ferdinand Magelani''' ([[Potugishtja|port.]] Fernão de Magalhães, * [[1480]] [[Sabrosa]], [[Portugalia|Potugali]]; † [[27 prill]] [[1521]] [[Maktani|Maktan]], [[Filipine]]) ishte një eksplorues detar portugez, që shërbente në Mbretërine [[Spanja|spanjolle]]. [[Flota]] e drejtuar nga Magelani arriti të lundronte rreth gjithë [[Toka|tokës]]. Ky lundrim nisi me [[10 gusht]] [[1519]] dhe përfundoi me [[6 shtator]] [[1522]]. Nga 234 ushtarë dhe detarë që përbenin flotën prej 5 [[Anija|anijesh]] në fillimin e lundrimit, u kthyen vetëm 36 veta me dy anije. Magelani ishte i pari që u nis nga [[Evropa]] kah Perëndimi në drejtim të [[Azia|Azise]] dhe i pari evropian që lundroi në [[Oqeani Paqësor|Oqeanin Paqësor]].
== Shiko edhe ==
== Jeta ==
Anonymous user