Dallime mes rishikimeve të "Syri"

4 bytes added ,  4 vjet më parë
U zëvendësua Blueye.JPG me A_blue_eye.jpg
(→‎Lidhje të jashtme: rregullim i sintaksës)
(U zëvendësua Blueye.JPG me A_blue_eye.jpg)
{{Cung|mjekësia}}
[[Skeda:BlueyeA blue eye.JPGjpg|thumb|250px|Syri i njeriut.]]
'''Syri''' i takon grupit të organeve shqisore, që ka të bëj me të pamurit. Syri është organ shumë i ndjeshëm që detekton dritën (syri i thjeshtë) dhe ngjyrën (syri i komplikuar). Syri është i vendosur në kokë të gjallesave, më saktësisht në zgavrat e ashtit të kokës. Gjallesat e ndryshme kanë struktura të ndryshme ty syrit dhe aftësi të ndryshme të të pamurit.