Ndryshimi mes inspektimeve të "Lance Armstrong"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
== Karriera ==
=== Semundja dhe fillimet e tija===
 
Në tetor 1996 ai u diagnostikua me kancer testikular, me një tumor që kishte në trurin e tij dhe mushkëri. Trajtimet e tija ndaj kancerit të trurit përfshihen në kirurgji testikulare dhe kimioterapi të gjerë, por prognoza e tij ishte fillimisht e varfër. Ai garoi në Tour nga viti 1999 dhe vazhdoi ta fitojë Tour de Francë nga viti 1999-2005.
 
 
=== Sukseset ne Tour de France ===
 
 
 
Perpara trajtimit të tij ndaj kancerit, Armstrong kishte fituar dy etapa në Tour de France. Në vitin 1993, ai fitoi etapen e 8 dhe në 1995 ai fitoi etapën e 18 në nder të shokut të skuadrës Fabio Casartelli i cili u rrëzua dhe vdiq në etapën e 15. Armstrong tërhiqet nga gara pa e perfunduar Tourin pasi bëhet i sëmurë, disa muaj para se diagnoza e tij të shpallej.
 
 
=== Rikthimi ===
 
Armstrong njoftoi më 9 shtator, 2008 se ai do të kthehet në çiklizëm, me qëllimin e shprehur pë të marrë pjesë në Tour de France 2009."Pas kam folur me fëmijët e mi, familjen time dhe miqtë e mi më të afërt, unë kam vendosur të kthehem në çiklizmin profesionist me qëllimin për të rritur ndërgjegjësimin e barrës ndaj kancerit global ", tha Armstrong në faqen e tij zyrtare livestrong.org.[[File:Lance_Armstrong_Tour_de_Gruene_2008-11-01.jpg|thumb|left|Armstrong ne 11 Nentor 2009,ne kronometrin individual ne Texas]]
 
Në tetor 2010, ai njoftoi fundin e karrierës ndërkombëtare pas Tour Down Under të janarit 2011. Ai deklaroi se pas Janarit 2011 ai vetëm do të garoje në SHBA me ekipin vendas, RadioShack.
 
{{DEFAULTSORT:Armstrong, Lance}}
 
[[Kategoria:Çiklistë]]
 
[[Kategoria:Sportistë amerikanë]]
 
[[Kategoria:Lindje 1971]]
 
 
Redaktoi për Wikipedia,Gentian Laçej, i apasionuar pas çiklizmit.