Dallime mes rishikimeve të "Bushatllinjtë"

17 bytes added ,  5 vjet më parë
v
Sistemim kategorish
vNo edit summary
v (Sistemim kategorish)
[[File:Flag of Mahmut pasha Bushatli - 1796.png|thumb|Stema e Mahmut Pashe BushatliBushatlliut]]
===Familja [[Bushati|Bushat]] ===
 
Kane qenë një familje feudalësh në Shkodër. Emri lidhet me fshatin [[Bushati|Bushat]]. Prej luftës 20-vjeçare ndërmjet dy rivalëve të mëdhenj të [[Shkodra|Shkodrës]] (Begollajve dhe Çaushollajve), përfitoi Mehmet Bej Bushtalliu. Kështu nisi jetën Pashallëku i Shkodrës nen sundimin e Bushatllinjve, me themelues Mehmet Bushtalliun. Ai shuajti konfliktet dhe vuri qetësi në pashallëk. Përfitoi nga [[Lufta e Iº Ruso-Turke]] (1768-1774) dhe ushtroi autoritet mbi Shqipërinë Lindore (përfshi Kosovën Qendrore e deri në [[Ohri|Ohër]]).
Djali i parë i tij, Mustafai në pamundësi për të mbrojtur kufijtë e zgjeruar, ra në grackën e sulltanit dhe shkoi në More, në shtypje te kryengritjes greke, ku dhe u helmua me 1778. Dërgoi në Shkodër Kystendilin si vezir, por shkodranët e refuzuan. Atëherë, djali i II, Mahmuti ose Karamahmuti (1749-1796),u shpall sundimtar. I treti, Ibrahimi (1796-1809) vijoi mbrojtjen e interesave të vendit e të kufijve nga agresiviteti bonapartist; u detyrua te bashkëpunonte me [[Stambolli]]n, por në thelb që po aq i pabindur, sikurse Karamahmuti (i vëllai).
[[Kategoria:Politikanë shqiptarë]]
[[Kategoria:Diplomatë shqiptarë]]
[[Kategoria:AtdhetarëShqipëria të shquarosmane]]
[[Kategoria:Familje të mëdha]]
[[Kategoria:Pashallarë]]
[[Kategoria:HistoriHistoria shqiptare]]
[[Kategoria:Dinasti myslimane]]