Dallime mes rishikimeve të "Virusi"

56 bytes removed ,  5 vjet më parë
Rregullova disa gabime.
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
v (rregullim sintakse)
(Rregullova disa gabime.)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
Bëhet fjalë për thërrmija të prodhuara nga montimi i komponentëve të paraformuar: nuk rriten dhe nuk ndahen (organizma të tjerë rrisin trupin e vet apo komponentët e vet dhe pastaj replikohen me anë të ndarjes).
Viruset mund të infektojnë [kashfë, bimë dhe baktere
Viruset mund të infektojnë [[Kafshët|kafshë]], [[Bimët|bimë]] dhe [[Bakteret|baktere]]. Viruset që infektojnë baktere quhen [[Bakteriofagët|bakteriofagë]] (baktere ngrënës), edhe pse në realitet nuk bëjnë gjë tjetër veçse shkatërrojnë qelizat bakterore që infektojnë.
 
== Përmasat e Viruseve ==
Anonymous user