Dallime mes rishikimeve të "Vikingët në betejat e tyre të njëpasnjëshme"

v
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Faqe e re: '''"Vikingët në betejat e tyre të njëpasnjëshme"''' nga autori Giusi Grimaudo. Populli që jetonte në një mjedis të egër afër brigjeve të Mesdheut. Që nga viti [...)
 
v (added Category:Libra using HotCat)
* Veshjet e Femrave: Sipër 1 këmishë prej lini kishin 1 veshje të formuar nga 2 pjesë të bashkuara nga 2 kapse, dhe 1 mantel pa mëngë dhe të gjatë deri pak poshtë gjurit.
* Burrat vishnin kryesisht 1 tunik të gjatë prej lini ose leshi me mëngë të gjata, peliçe që e mbanin vetëm në 1 shpatull, dhe krahët deri në shpatull ishin të mbushura me tatuazhe ose vizatime të ndryshme, u pëlqenin bizhutë: unaza, byrzylyke në formë spirale ose diadema.
 
[[Kategoria:Libra]]