Dallime mes rishikimeve të "Vikingët"

1 byte added ,  5 vjet më parë
v
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
Fjala Viking sot tregon popullatën e cila në Mesjetën e hershme jetonte në territorin e Skandinavisë, veçanërisht në territorin e sotëm të Suedisë, Norvegjisë dhe Danimarkës. Shpesh është përdorur edhe emërtimi “Normanë” ( "Njerëzit e veriut"), por ai është përdorur më shpesh për ata vikingë të cilët pushtuan Normandinë e sotme, ashtu si edhe emërtimi “Varangianë” i cili është përdorur shpesh për kolonët mesjetarë skandinavë në Rusinë e sotme, Ukrainën dhe Perandorinë e dikurshme Bizantine.<ref> [https://nellacro.wordpress.com/2014/12/02/istina-o-vikinzima/ Istina o vikinzima] Vizituar më 4.10.2016.</ref>
==Përmbledhje==
Kohët e fundit ka edhe mendime që emri i Viking duhet të përdoren vetëm për banorët e Skandinavisë (Gadishullit Skandinav dhe Danimarkës) të cilët në Mesjetë kishin kryer sulme të parreshtura gati në të gjithë botënebotën e asaj kohe.
 
Edhe origjina e fjalëve nuk është sqaruar plotësisht, dhe kështu ka disa shpjegime: