Dallime mes rishikimeve të "Cikli i Ujit"

26 bytes added ,  6 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 79.171.53.247) dhe riktheu rishikimin 1365389 nga MerlIwBot)
vNo edit summary
Në ciklin e vogël të ujit, uji avullohet nga pellgjeve ujore të sipërfaqjës e tokës (72 000 km3). Ajo gjithashtu kondensohen dhe pastaj së bashku me avujt e ujit të kryejë bie si reshje. Pjesë e këtij infiltrate të reshurave në tokë dhe nga derdhja e lumenjëve, derdhet në oqeane dhe dete.
Njerzia vazhdojn të ndërhyjnë në ciklin e jetës natyrore dhe luan një rol të rëndësishëm në formimin e saj dhe ekzistencës. Ndërmarrjet industriale të përfshira në ngrohjen e ajrit dhe të avullimit të ujit. Disa nga aktivitetet njerëzore shkelin ciklin e ujit. Shumë shpesh Bizneset janë shkaku i ndotjes qe hedhin mbeturina dhe ndotësve në pellgjet ujëmbledhës. Shtëpiakët dhe ato hedhin ujërave të zeza. Ujërat e zeza janë përgjegjës për zhdukjen e bimëve dhe të kafshëve në jetën e deteve dhe oqeaneve. Shpyllëzimi çon në avullimit pak dhe tharje të rajonit. Pastaj hyjnë në ujërat nëntokësore më pak ujë dhe kjo çon në reduktimin e tyre. Detet janë ndotur nga ato mbeturinat si: ujërave të zeza, nga naftës dhe substancave të tjera të rrezikshme dhe të dëmshme.
 
[[Kategoria:Hidrologji]]