Dallime mes rishikimeve të "Luigji XV"

69 bytes removed ,  5 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
(Kategoria:Katolikë)
vNo edit summary
 
[[Skeda:Louis XV France by Louis-Michel van Loo 002.jpg|200px|right|thumb|Luigji i XV]]
'''Lui XV (i Burobonëve)''', i quajtur ''i dashuruari'' lindi në ([[Versailles]], [[15 shkurt]] [[1710]] - Versailles, [[10 maj]] [[1774]]), ka qenë [[mbreti]] i [[Franca|Francës]] nga viti [[1715]] deri në vdekje, babai i [[Luigji XVI]].
 
== Biografia ==
 
'''Lui XV (i Burobonëve)''', i quajtur ''i dashuruari'' lindi në ([[Versailles]], [[15 shkurt]] [[1710]] - Versailles, [[10 maj]] [[1774]]), ka qenë [[mbreti]] i [[Franca|Francës]] nga viti [[1715]] deri në vdekje,babai i [[Luigji XVI]].
Luigji XV trashëgoi fronin mbretëror nga stërgjyshi i tij [[Luigji XIV]], në moshen 5 - vjeçare. Kaloi vitet e para te jetës se tij realtivisht ne qetësi dhe në begati, duke studiuar shumë, falë mësuesve qe mbreti kishte ai zhvilloi nje kulturë të madhe.
Detyrën për te udhequr shtetin francez e kishin ne dorë disa fisnikë mbretëror.
 
[[Kategoria:Historia e Francës]]
[[Kategoria:Lindje - Shekulli XVIII1711]]
[[Kategoria:Vdekje - Shekulli XVIII1774]]
[[Kategoria:Katolikë]]
[[Kategoria:Mbretër]]
[[Kategoria:Shekulli XVIII]]
[[Kategoria:Vdekje - Shekulli XVIII]]