Dallime mes rishikimeve të "Padova"

7 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
[[Skeda:Padua5.jpg|parapamje|300px|Padova]]
Padova është një qytet dhe komunë në rajonin Veneto të Italisë veriore. Ajo është kryeqyteti i provincës së Padovës dhe qendër ekonomike dhe e komunikacionit të zonës. Popullsia e saj është rreth 214,000 ban. ( 2011). Qyteti i përfshirë, me Venedikun (Venezia) dhe Trevison, në Zonën Metropolitane Padova-Treviso-Venedik, ka një popullsi prej rreth 1,600,000 ban.
 
Padova shtrihet pranë lumit Bacchiglione, 40 kilometra (25 milje) në perëndim të Venedikut dhe 29 km (18 milje) në juglindje të Vicencës. Lumi Brenta, prek rrethet veriore të qytetit. Rajon i saj bujqësor është Pianura Veneta.
Anonymous user