Dallime mes rishikimeve të "Virusi"

196 bytes removed ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
(Refuzoi 4 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 217.73.129.26, 217.73.139.74 dhe Flladimi) dhe riktheu rishikimin 1582268 nga Marbott: Ndryshime)
No edit summary
 
Bëhet fjalë për thërrmija të prodhuara nga montimi i komponentëve të paraformuar: nuk rriten dhe nuk ndahen (organizma të tjerë rrisin trupin e vet apo komponentët e vet dhe pastaj replikohen me anë të ndarjes).
Viruset mund të infektojnë [[Kafshët|kafshë]], [[Bimët|bimë]] dhe [[Bakteret|baktere]]. Viruset që infektojnë baktere quhen [[Bakteriofagët|bakteriofagë]] (baktere ngrënës), edhe pse në realitet nuk bëjnë gjë tjetër veçse shkatërrojnë qelizat bakterore që infektojnë.
 
== Përmasat e ViruseveVirusev ==
 
=== Përmasat relative të viruseve ===
Anonymous user