Dallime mes rishikimeve të "Virusi"

196 bytes added ,  5 vjet më parë
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 46.99.159.70) dhe riktheu rishikimin 1673942 nga Flladimi: Ndryshime te papershtatshme
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 46.99.159.70) dhe riktheu rishikimin 1673942 nga Flladimi: Ndryshime te papershtatshme)
 
Bëhet fjalë për thërrmija të prodhuara nga montimi i komponentëve të paraformuar: nuk rriten dhe nuk ndahen (organizma të tjerë rrisin trupin e vet apo komponentët e vet dhe pastaj replikohen me anë të ndarjes).
Viruset mund të infektojnë [[Kafshët|kafshë]], [[Bimët|bimë]] dhe [[Bakteret|baktere]]. Viruset që infektojnë baktere quhen [[Bakteriofagët|bakteriofagë]] (baktere ngrënës), edhe pse në realitet nuk bëjnë gjë tjetër veçse shkatërrojnë qelizat bakterore që infektojnë.
 
== Përmasat e VirusevViruseve ==
 
=== Përmasat relative të viruseve ===