Dallime mes rishikimeve të "Arben Derhemi"

71 bytes added ,  5 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
vNo edit summary
{{aktor-cung}}
'''Arben Derhemi''' ka lindur më [[1 Shtator|1 shtator]] [[1969]] në [[Tirana|Tiranë]]. U diplomua aktor në Akademinë e Arteve të Bukura në vitin [[1994]]. Ne vitin 2007 u speializua për “Kurimin dhe Manaxhimin Teatror të Qyteteve Antike”, Ancona, Itali.
 
Ende student filloi karrierën si aktor në filmin “Një djalë dhe një vajzë” (Fatosi) të I. Muço dhe K. Mitro si edhe në filmin “Këtu bën ftohtë” (Petro) nga Pluton Vasi. Kulmi i suksesit në kinematografi konsiderohet seriali televiziv “[[Njerëz dhe Fate]]” (Flori) nga Y. Pepo. Nga viti 2000 e në vazhdim ka marrë pjesë në filmat “[[Ishte Koha për Dashuri]]” (Flori) të Y. Pepo, “[[Shqetësimet e një obezi]]” (Dashnori) P. Vasi, seriali televiziv “[[Familjet]]” (Toni) të S. Racaj, “Home Sweet Home” (Genci), V. Bajgora, “[[Maya]]” (Burhami) P. Vasi dhe Matanë Lumit (djali) S. Kanaqi.
 
== FILMOGRAFIA ==
-* Matanë Lumit (djali)
 
* [[Maya]] - 2011, (Burhami)
- Matanë Lumit (djali)
-* Home Sweet Home (Genci)
 
-* [[MayaFamiljet]] - 20112009, (BurhamiToni)
-* [[Shqetësimet e një obezi]] - 2008, (Dashnori)
 
-* [[Ishte Koha për Dashuri]] - 2004, (Flori)
- Home Sweet Home (Genci)
-* [[Njerëz dhe Fate]] - 2002 (Flori)
 
-* Këtu bën ftohtë - (Petro)
- [[Familjet]] - 2009, (Toni)
-* [[Një djalë edhe një vajzë]] - 1990, (Fatosi)
 
- [[Shqetësimet e një obezi]] - 2008, (Dashnori)
 
- [[Ishte Koha për Dashuri]] - 2004, (Flori)
 
- [[Njerëz dhe Fate]] - 2002 (Flori)
 
- Këtu bën ftohtë - (Petro)
 
- [[Një djalë edhe një vajzë]] - 1990, (Fatosi)
 
 
Të tjera
- Narrator i mbi 4000 filmave dokumentar në televizionin Vizion Plus dhe platformave digitale TRING dhe DIGIT-ALB.
- Rrëfimtar i mbi 200 dokumentarëve televiziv TUNEL të gazetarit Fatos Baxhaku dhe me regji të Esat Musliu.
 
{{DEFAULTSORT:Derhemi, Arben}}
[[Kategoria:Aktorë shqiptarë]]
[[Kategoria:Lindje 1961]]