Ndryshimi mes inspektimeve të "Ruhollah Homeini"

changing the picture
(rregullim i sintaksës)
(changing the picture)
[[File:عکسیPortrait ازof خمینیRuhollah Khomeini By Mohammad Sayyad.JPGjpg|thumb|Ruhollah Khomeini]]
 
'''Ajatollah Sejjid Ruhullah Musavi Homeini'''(Farsisht : سید روح‌الله خمینی S [[22 shtator]] [[1902]] - [[3 Qershor]] [[1989]]), lideri shpirtëror i [[Revolucioni Islamik i Iranit|Revolucionit Islamik i Iranit]]. Homeini i dha fund qeverisjes së [[Muhammed Riza Pehlevi]] dhe formoi Republikën Islamike. Për 10 vjet ai ishte prijësi kryesor i politikës dhe shkollës shiite në [[Irani|Iran]].
4

edits