Ndryshimi mes inspektimeve të "Kapadokia"

1.110 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Literaturë: Spelling: French (Études), Italian (Le))
'''Kapadokia''' (Kapadokya në gjuhën turke, greke Καππαδοκία) është një rajon në Evropën Qendrore Anadoll në Turqi. Zona, e njohur si Kapadokia, përfshin sot
kryesisht krahinat Nevşehir, Niğde, Aksaray, Kayseri dhe Kirsehir. Një nga vendet më të famshëm është Göreme, me të butë e saj nga shtuf kisha i latuar shpellë. Göreme konsiderohet si zemra e Kapadokia, vendosur atje kompleks unik me shkëmbinj u perfshi UNESCO World Heritage Site në 1985 [1]. Një tjetër karakteristikë e veçantë një numër i madh i qyteteve nëntokësore, më e famshme dhe Kaymaklı Derinkuyu[2], të cilat janë zbuluar nga arkeologët që nga viti 1960. Qytete të tjera të njohura janë Urgup dhe [[Avanos]].
 
==Historia==
 
Kapadokia është krahinë historike në Anadollinë qendrore. Sipas Herodotit në kohën e kryengritjes tone (499 BCE) kapadokianët sundonin mbi një krahinë që shtrihej nga malësia e Taurit gjer në Detin e Zi. Kapadokia kufizohej në jug nga malet Taur që e ndanin nga Kiliki, në lindje nga Eufrati i sipërm, në veri nga Ponti, kurse në perëndim nga Likaonia dhe Galacia lindore.
 
Sipas Herodotit kapadokianët quheshin Meshek.
Mbretëria e Kapadokisë ende ekzistonte në kohën e Strabos (rr. 64 para Kr. – rr. 24 pas Kr.) si shtet i pavarur me kryeqytet në Kajseri (ndryshe Mazaka).
Kapadokianët, të përkrahur nga romakët kundër Mitridatit VI të Pontit, emëroi një sundimtar vendas Ariobarzanes, në 93; por në të njëjtin vit luftëtarët armenasë nën komandën e Tigranit hynë në Kapadoki, shfronoi mbretin dhe kurorën Gordios si mbreti i ri vasal, kështu krijuan një shtet tampon flala tampon nuk ekziston në shqip kundër romakëve që po afroheshin. Por pas disfatës së mbretërve armenasë, romakët emëruan Ariobarzanes mbret në 63 para Kr..
 
== Literaturë ==
Anonymous user