Dallime mes rishikimeve të "Perandoria e Persisë"

→‎Formimi dhe zgjerimi i perandorisë: shtesë për perandorët e Persisë
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
(→‎Formimi dhe zgjerimi i perandorisë: shtesë për perandorët e Persisë)
 
Dari kam sulmuar territorin grek, i cili kishte mbështetur kolonitë rebele greke nën patronazhin e tij, por si rezultat i humbjes së tij në betejën e maratonën, ai u detyrua të tërhiqet në kufijtë e perandorisë së tij të kthehet në Azinë e Vogël.
 
==Perandorët e Persisë==
 
539-530 Kir
 
530-522 Kambys
 
522-486 Dariu
 
486-465 Kserksi
 
464-423 Artakserksi I
 
423-404 Dariu II
404-539 Artakserksi II
 
359-338 Artakserksi III
 
338-336 Arsi
 
336-331 Dariu III
 
331-323 Aleksandri
 
== Luftërat greko-persiane ==
Anonymous user