Ndryshimi mes inspektimeve të "Sumeri"

26 bytes removed ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(→‎Historia: Kam shuar pjesën tjetër sepse është gabim: Shinar = Babiloni et jo Sumer.)
[[Skeda:Meso2mil.JPG‎|thumb|250px|Qytete të rëndësishme mesopotame.]]
'''Sumerët''' (banorët e ''Shumer''-it, në gjuhën egjiptiane ''Sangar'', në bibël ''Shinar'', nga vendasit ''ki-en-gir'', nga ''ki'' = tokë, ''en'' = zot/ëri, ''gir'' = i ditur, i qytetëruar, d.m.th. "toka e zotërinjve të qytetëruar") janë [[populli]] i parë ngulues në botë, që mund të cilësohet "i qytetëruar", me gjuhën, fenë, kulturën, dhe shkrimin e tyre në formë kunji. Ky lloj [[shkrimi]] duket të ketë paraprirë çdo lloj forme tjetër shkrimi, dhe mendohet të jetë të paktën 5.500 vjeçar. Poashtu [[feja]] dhe [[kultura]] e sumerëve ndikoi shumë popujt fqinj ; atë [[AmoritëtAmorasit|amoritanamoras]] dhe [[Babilonia|babilonas]].
 
Sumerët banonin pjesën jugore të [[Mesopotamia|Mesopotamisë]] (sot [[Iraku]] i jug-lindjes), rreth viteve 4.000 p.e.s.
Anonymous user