Ndryshimi mes inspektimeve të "Azem Shkreli"

49 bytes added ,  3 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
| webfaqja =
}}
 
== Biografia==
'''Azem Shkrelí''' lindi më [[1938]] në [[Rugova|Rugovë]] të [[Peja|Pejës]]. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, ndërsa në [[Prishtina|Prishtinë]] ai vazhdoi shkollën e mesme për të vazhduar fakultetin Filozofik, degën e gjuhës dhe të letërsisë shqipe. Për shumë vjet ai ka qenë kryetar i shoqatës së Shkrimtarëve të Kosovës, drejtor i Teatrit Krahinor në [[Prishtina|Prishtinë]] dhe themelues e drejtor i [[Kosovafilmi|Kosova Filmit]].
 
Vdiq në pranverën e vitit [[1997]].
 
Azem shkreli u ngjit në maje të letrave shqipe dhe vetës i krijoi me dhembje e përjetuam ndarejen e tij fizike : NRW,së në [[Gjermania|Gjermani]], në ''Qendrën Kulturore Shqiptare'', ne [[Gelzenkirheni|Gelsenkirchen]],
me dhembje e përjetuam ndarejen e tij fizike : NRW,së në [[Gjermania|Gjermani]], në ''Qendrën Kulturore Shqiptare'', ne [[Gelzenkirheni|Gelsenkirchen]],
 
== Veprat letrare ==
 
{{Autorë shqiptarë}}
{{DEFAULTSORT:Shkreli, Azem}}
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Lindje 1938]]
[[Kategoria:Njerëz nga Peja]]
[[Kategoria:Shkrimtarë shqiptarë]]
[[Kategoria:Shkrimtarë kosovarë]]
[[Kategoria:Vdekje 1997]]