Ndryshimi mes inspektimeve të "Bimët shumëvjeçare"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 42 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q157957 (translate me))
 
{{për përmirësim}}
[[Skeda:פארק הכרמל 1 - גנים לאומיים בצפון הארץ - אתרי מורשת 2016 (167).jpg|parapamje|Bimët shumëvjeçare]]
[[Bimët]] që jetojnë për një numër të pacaktuar vitesh ; lindin, kanë një zhvillim vegjetativ që mund të zgjasë për disa sezone. Periudha e riprodhimit nuk sjell vdekjen e bimës, ajo mbijeton dhe vitin pasardhës lulëzon përsëri dhe prodhon fara te reja e kështu me radhe. Të gjitha bimët drunore janë shumëvjeçare, por edhe shumë barishtore, sidomos ato që kanë organe nëntokësore si rizoma, bulbe, etj. që i bëjnë të mundur mbijetesën më sythe të fshehur, ndërsa pjesa jashtëtokësore vdes.
 
26

edits