Dallime mes rishikimeve të "BBC"

2 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q9531)
Numëron mbi 28,500 punëtorë dhe ka një buxhet vjetor prej £4 miliardë.<ref>{{cite book |last=Pharr |first=Susan |coauthors=Krauss, Ellis (eds.) |title=Media and Politics in Japan |year=1996 |publisher=University of Hawaii Press |id=ISBN 0-8248-1761-3 |pages=p.5}}</ref><ref>{{cite web |title=Financial Times website: ''Encouraging information sharing'' |url=http://search.ft.com/ftArticle?queryText=Encouraging+information+sharing&y=4&aje=true&x=16&id=060124008533&ct=0&nclick_check=1 |accessdate=2008-05-02}}</ref>
 
E themeluar më [[18 tetor|18 tetor]] [[1922]] me emrin ''British Broadcasting Company Ltd'', më pas i është dhënë ''Karta Mbretërore'' dhe u shëndrrua në televizion publik, koorporatë e shtetit më [[1927]]. Koorprata krijon disa programe dhe shërbime informative, duke transmetuar globalisht në [[televizioni|televizion]] , [[radio]], dhe [[Interneti|Internet]]. Misioni i filluar i BBC-së është "të informojë, edukojedukoje dhe të zbavizzbavise" ( siç u tha edhe nga [[Parlamenti Britanik]] në kartën e BBC-së);<ref>{{cite web |title=BBC website: ''About the BBC - Purpose and values'' |url=http://www.bbc.co.uk/info/purpose/ |accessdate=2006-07-06}}</ref> Motoja e saj është "Kombi do të Flasë Paqe ndaj Kombit".
 
== Shih dhe këtë ==
Anonymous user