Ndryshimi mes inspektimeve të "Korça"

7 bytes added ,  3 vjet më parë
v (U kthyen ndryshimet e 79.106.109.190 (diskutimet) në versionin e fundit nga 217.73.139.20.)
'''<big>Korça</big>''' është një qytet në [[Shqipëria|Shqipërinë]] jug-lindore. Korça është edhe qendra e prefekturës me të njëjtin emër. Është një nga bashkitë më të mëdha të vendit me rreth 90.000 banorë të regjistruar.
 
== Historia e Korces ==
[[file:KorçaVonOben.JPG|thumb|left|Korçë]]
 
Duke qëndruar nën pushtimin fashist e nazist, qyteti u bë një qendër e rëndësishme e rezistencës Komuniste. Themelimi i Partisë së Punës së Shqipërisë (Partia Komuniste) u shpall zyrtarisht në Korçë më 1941. Me vendosjen e sistemit Komunist pas çlirimit, u ndoq një politikë diskriminuese ndaj të pasurve dhe kundërshtarëve politikë. Kështu menjëherë pas Luftës një valë e re emigracioni u shpërngul për në komunitetin e Shqiptaro-Amerikanëve në Boston.
 
Në 1990 Partia Demokrate e Re fitoi zgjedhjet elektorale në Korçë. Revoltat popullore në shkurt 1991 përfunduannjerezit mefilluan rrëziminte errezonin statujësstatujen e enver Enverhoxhes Hoxhës.
 
== Demografia ==
Anonymous user