Ndryshimi mes inspektimeve të "Spiro Bellkameni"

1.475 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Transferoi 1 lidhje ndërwiki, të cilat tashmë janë në dispozicion tek Wikidata në artikullin d:q11015382)
{{POV}}
'''Spiro Bellkameni''' (njohur edhe si ''Spiro Ballkameni'') ishte komandant çete kombëtare në vitet 1908-1912. Ajy ishte lindur në fshatin [[Bellkameni|Bellkamen]] në rajon i Follorinës. Ishte luftëtar me guxim të madh dhe gojëtar i shquar. Filloi luftën kundër osmanëve më 1905. Luftoi rreptësisht kundër kishës greke në shërbim të Fanarit. Përjashtoi forcën e kishës nga Bellkameni e Negovani.“Tradhtia dinake dhe e poshtër rëmbeu një nga trimat me të shquarë. Veprat e tij janë të gjalla, Jeta, veprat atdhetare të Spiro Bellkamenit janë të ditura prej çdo shqiptari”
 
== Jeta ==
I lindur ne [[Drosopigi, Florina|Bellkamen]], ne [[Manastir Vilayet]] te [[Ottoman Empire]] ne vitin 1885 ishte nje nga shoket e armes te [[Themistokli Gërmenji]] dhe [[Mihal Grameno]]. Ne 1906 ai ishte anetar i cetes se [[Bajo Topulli]] qe vrau peshkoipin grek Pontic ne Korçë Photios si hakmarrje per vrasjen e [[Kristo Negovani]], which was instigated by Photios.<ref name="PolloPuto1974">{{cite book|last1=Pollo|first1=Stefanaq|last2=Puto|first2=Arben|last3=Frashëri|first3=Kristo|author4=Skënder Anamali|title=Histoire de l'Albanie, des origines à nos jours|url=https://books.google.com/books?id=e3xpAAAAMAAJ|accessdate=1 February 2012|year=1974|publisher=Horvath|isbn=978-2-7171-0025-9|page=159}}</ref><ref name="MünchenMünchen1968">{{cite book|title=Wiedersehen mit Albanien|url=https://books.google.com/books?id=DlEsAQAAIAAJ|accessdate=1 February 2012|series=Südosteuropäische Arbeiten|year=1968|publisher=Südost-Institut München|page=148}}</ref> During the [[Albanian Revolt of 1911]] he defeated an Ottoman contingent in [[Mali i Thatë]].<ref>{{cite news|url=http://albveterans.infoalb.net/29%20tetor%202010/figura%20te%20lanc.htm|title=Spiro Bellkameni "trimi i madh që tundi dhenë"|last=Kokalari|first=Mexhit|work=Kushtrim Brezash|accessdate=1 February 2012}}</ref> He was assassinated by Ottoman agents under orders from the pro-Ottoman commander of [[Neveska]] [[Abdurraman Dibra]] in October 1912.
 
== Sources ==
{{reflist}}
Anonymous user