Dallime mes rishikimeve të "Viola"

192 bytes added ,  5 vjet më parë
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 178.175.64.173) dhe riktheu rishikimin 1477020 nga 77.247.250.66: Ndryshime te papershtatshme
No edit summary
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 178.175.64.173) dhe riktheu rishikimin 1477020 nga 77.247.250.66: Ndryshime te papershtatshme)
Viola si një paraardhës i violinë [redakto]
 
Besohet se është një violë e violinë paraardhës për disa arsye. Së pari "Dhunë" është përdorur si parashtesë për emrat e të paktën dy instrumente të tjera me tela përfshirë violinë, pastaj viola do të jetë një më të vogël, por kjo teori nuk ka qenë ende provuar. Në vendin e dytë është quajtur në dyshim ekzistencën e violinës në shekullin e gjashtëmbëdhjetë për shkak kërkesën e violets ishte i lartë, por kjo ishte për shkak të faktit që muzika e asaj kohe përdorur instrumente për të shoqëruar zërin e njeriut dhe violë ishte i përshtatshëm extension për këtë qëllim. Së fundi kjo mund të duket e çuditshme që ne kemi bërë shumë më të purpurtë të shekullit të gjashtëmbëdhjetë që violinë ose cello, dhe kjo çon përsëri në përfundim se violë është paraardhësi i dy instrumenteve. Në fakt kjo mund të jetë e mundur, sepse nuk violas, veçanërisht duke u njohur, kanë rezistencë më të mirë për veshveshin.
 
 
Bibliografi [redakto]
 
* Giampiero Tintori, instrumente muzikore, Tomo II, Torino, UTET, 1971, fq. 707-710
 
 
* Viola në muzikë - (Në anglisht) Roli i violë në muzikë. Informata, përshkrimet e këngëve, video, muzikë fletë, fotografi midi pa pagesë, update feeds.