Dallime mes rishikimeve të "Anglezët"

25 bytes added ,  5 vjet më parë
v
→‎top: zëvendësimi i kategorisë me emrin e duhur, zëvendësova: Kategoria:Popuj → Kategoria:Njerëz sipas kombësisë duke përdorur AWB
v (removed Category:Angli; added Category:Anglezë using HotCat)
v (→‎top: zëvendësimi i kategorisë me emrin e duhur, zëvendësova: Kategoria:Popuj → Kategoria:Njerëz sipas kombësisë duke përdorur AWB)
 
'''Anglezët''' ishin grupe peshkatarësh të fiseve gjermane (familjes gjermane) që jetonin në [[Saksonia e Ulët|Saksonin e ulët]] (tani në [[Gjermania|Gjermani]]). Më kalimin e këtyre grupeve në ishullin britanikë për të bërë dallimi në mes të fiseve vendase ata bëhen të njohur me emërtimin anglezë (gjermanishten e vjetër anglen=peshkim; Sachsen=Sakson, peshkatarë saksonë). Me kalimin e kohës këto grupe, të cilëve si duket ju kanë bashkangjitur fise që kishin zbarkuar nga Skandinavia arrijnë të krijojnë kishën e tyre, dhe nga pjesa tjetër e botës (bota mediterane) të llogariten si popull.
 
Tani ky popull është shtet formues (Anglia) dhe shteti i tyre është në përbërje të mbretërisë së Britanisë së Madhe. Nga pjesa tjetër e botës këta merren si popull dominues i Mbretërisë Britanike. Kisha e tyre është e ndarë nga Papasi.
Termi anglezët (në kohërat e kaluara në krahinat shqiptare janë përdorur termet si: inglezi, englezi) është përdorur dhe përdoret shpesh për popullin, e posaçërisht për zyrtarët e ushtarakët britanikë.
 
[[Kategoria:PopujNjerëz sipas kombësisë]]
[[Kategoria:Anglezë]]