Ndryshimi mes inspektimeve të "Holandezët"

42 bytes removed ,  3 vjet më parë
v
zëvendësimi i kategorisë me emrin e duhur, zëvendësova: Kategoria:Popuj → Kategoria:Njerëz sipas kombësisë duke përdorur AWB
v
v (zëvendësimi i kategorisë me emrin e duhur, zëvendësova: Kategoria:Popuj → Kategoria:Njerëz sipas kombësisë duke përdorur AWB)
|group = Holandezët
|image = [[File:Famous Dutch People.jpg|300px]]
|caption = <small>'''rendi i parë:''' [[Desiderius Erasmus|Erasmus]] • [[William l i Portokallit|William l]] • [[Johan van Oldenbarnevelt]] • [[Maurice i Nassaut|Princi i Portokallit]] • [[Piet Hein]]<br>'''rendi i dytë:''' [[Hugo Grotius|Grotius]] • [[Frederick Henry]] • [[Jan Leeghwater]] • [[Rembrandt]] • [[Michiel de Ruyter]]<br>'''rendi i tretë:''' [[Johan de Witt]] • [[Baruk Spinoza|Spinoza]] • [[Christiaan Huygens]] • [[William lll i Portokallit |William III ]] • [[Antonie van Leeuwenhoek]] <br> '''rendi i katërt:''' [[Isabelle de Charrière|Belle van Zuylen]] • [[Johan Rudolph Thorbecke|Thorbecke]] • [[Multatuli]] • [[Vincent van Gogh]] • [[Johannes Diderik van der Waals|Johannes van der Waals]] <br> '''rendi i pestë:''' [[Hendrik Lorentz]] • [[Aletta Jacobs]] • [[Wilhelmina e Holandës|Wilhelmina]] • [[Willem Drees]] • [[Johan Cruyff]]</small>
|poptime= '''29 milion-33 milion'''
|region1 = {{flagcountry|Netherlands}}
|pop20= <sup>afër.</sup> 10,000
|ref20 =
|langs=[[Gjuha holandeze|Holandeze]], [[Gjuha Frisiane perëndimore |Frisiane perëndimore]]
|rels=[[Protestantët e lirë|Protestantë]], [[Kisha Katolike| Katolik]]
}}
 
 
'''Holandezët''' apo '''Populli holandez''' janë një grup vendas etnik me origjinë nga [[Vendet e Ulëta]]. Holandezët ndajnë një kulturë të përbashkët dhe flasin Holandisht. Njerëzit holandezë dhe pasardhësit e tyre gjinden në mbarë botën, veçanërisht në [[Surinami|Surinam]] në [[Kilia|Kili]] në [[Brazili|Brazil]] në [[Kanadaja|Kanada]] në[[Australia|Australi]] në [[Republika Jugafrikane|Republikën Jugafrikane]] në [[Zelanda e Re|Zelandën e Re]] dhe në [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|Shtetet e Bashkuara]]
 
Arti dhe kultura holandeze përfshijnë forma të ndryshme të muzikës, vallëzimit, stile tradicionale arkitektonike dhe veshje, disa prej të cilave janë të njohura në mbarë botën. Gjithashtu, [[Rembrandt]], [[Johannes Vermeer|Vermeer]] dhe [[Vincent van Gogh|van Gogh]] konsiderohen ndërkombëtarisht si piktor të shkëlqyer.
Holandezët janë tradicionalisht të [[Krishterimi|krishterë]] ([[Katolicizmi|katolikë]] dhe [[Protestantët e lirë|protestantë]]), por në ditët e sotme vetëm një pakicë është ende praktikuese. Një përqindje e rëndësishme e holandezëve janë përkrahës të [[Humanizmi|Humanizmit]]t, [[Agnosticizmi|Agnosticizmit]]t, [[Ateizmi|Ateizmit]]t, ose të [[Individualizmi|Individualizmit shpirtëror]].<ref name="CBS statline Church membership">{{cite web|url=http://statline.cbs.nl/StatWeb/publication/?VW=T&DM=SLNL&PA=37944&D1=a&HD=080528-1938&HDR=T&STB=G1 |title=CBS statline Church membership |publisher=Statline.cbs.nl |date=2009-12-15 |accessdate=2010-08-27}}</ref><ref name="Religion in the Netherlands">[http://www.rivm.nl/vtv/object_map/o1204n22742.html Religion in the Netherlands].</ref> Gjatë [[ Mesjeta|Mesjetës]] [[Vendet e Ulëta]] ishin të të vendosura në afërsi të kufirit të Francës dhe [[Perandoria e Shenjtë Romake|Perandorisë së Shenjtë Romake]], duke formuar një pjesë të zonave të tyre përkatëse të dominimit. Ishte rreth shekullit XIII ku territoret e ndryshme që ata formuan u bënë pothuajse të pavarur.
 
Ndër familjën e [[Dinastia Habsburg|Habsburgëve]] [[Vendet e Ulëta]] u organizuan në një njësi të vetme administrative dhe gjatë shekullit të XVI dhe XVII , veriu i shtetit u bë i pavarur nën kurorën spanjolle dhe formuan Republikën e [[Provincat e Bashkuara|Provincave të Bashkuara]].
Shkalla e lartë e [[Urbanizimi|urbanizimiturbanizimi]]t karakteristik të [[Vendet e Ulëta|Vendeve të Ulëta ]] u arrit relativisht herët.
Valët e para të mëdha të [[Emigrimi|emigrimitemigrimi]]t jashtë [[Evropa|Evropës]] filluan në kohën e Republikës.
 
 
== Historia ==
{{...}}<!--
-->
 
 
 
 
== Referenca ==
{{reflist}}
 
[[Kategoria:PopujNjerëz sipas kombësisë]]
[[Kategoria:Holandë]]