Dallime mes rishikimeve të "Evropa Perëndimore"

Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 77.29.158.43) dhe riktheu rishikimin 1675204 nga Wielemir
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari Emoji
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 77.29.158.43) dhe riktheu rishikimin 1675204 nga Wielemir)
 
=== Klima ===
Klima e Evropës Perëndimore është nën ndikimin e detit dhe rrymës së Golfit atje ka nje grumbull te madh te plehrave😂.Evropa Perëndimore ka klimë oqeanike,e cila dallohet me vera të freskëta ,e dimra të butë,me mjaft të reshura gjatë tërë vitit.[[Rryma e Golfit]] gjatë tërë bregdetit të Atlantikut sjell ujra të ngrohta,kurse erërat përëndimore e bartin avullin e ujit kah toka,duke sjellë mot të ndryshueshëm me vranësira dhe të reshura.Dallimet mes temperatuave verore e dimrore nuk janë të mëdha.Mjegullat e shpeshta dimrit pengojnë komunikacinin si në tokë,ashtu edhe në det.Edhe përgjat bregdetit të Norvegjisë klima është oqeanike,kurse në brendi të Gadishullit merr edhe veçori kontinentale.Në malet e larta të Skandinavisë dhe në skajin verior të Evropës,klima është polare.
 
=== Hidrografia ===