Ndryshimi mes inspektimeve të "Angelina Jolie"

v
rregullim sintakse duke përdorur AWB
v (→‎Lidhje të jashtme: All info is kept in Wikidata, removed: {{Link FA|bn}} using AWB (10903))
v (rregullim sintakse duke përdorur AWB)
 
== Karriera ==
*Jolie e filloi karrierën duke vepruar me zell një dekadë më vonë me një film me buxhet të ulët të prodhimit:Roli i parë kryesor ajo luajti në filmin [[Hackers (film)|Hackers]](1995.Ajo u vlersua nga kritikët për mënyrën e paraqitjes në filmin biografik dhe fitoi një [[Academy Award for Best Supporting Actress]] për preformancën e saj në filmin [[Girl,Interrupted]].Jolie ka arritur famën e saj më gjerë deri në portretizim në video lojës si personazh një heroinë me emrin (Lara Croft) në [[Lara Croft: Tomb Raider]] dhe që atëherë e ka ngritur veten si një prej aktoreve më të mirënjohura dhe një ndër aktoret më të paguara në [[Hollywood]] Ajo ka pasur sukseset e saj më të mëdha komerciale me filmin aksion-komedi [[Mr. & Mrs. Smith]] dhe filmin e animuar [[Kung Fu Panda]].
 
== Jeta private ==
* {{ymovies name|1800019275}}
* [http://www.unhcr.org/help/3f94ff664.html Angelina Jolie ambasadore e UNHCR Goodwill ], Faqja zyrtare e UNHCR.org
 
 
{{aktor-cung}}
 
[[Kategoria:Aktorë amerikanë]]
[[Kategoria:Lindje 1975]]
 
 
{{aktor-cung}}