Ndryshimi mes inspektimeve të "Bota e Patit - Historia me e bukur"

v
rregullim sintakse duke përdorur AWB
v (added Category:Televizion using HotCat)
v (rregullim sintakse duke përdorur AWB)
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
 
Bota e Patit (në origjinal: Patito Feo) është një komedi, seri TV për fëmijët dhe adoleshentët nga Argjentina, nga Laura Esquivel Natalia, Brenda Asnicar, Juan Darthes, Griselda Sicilliani dhe Gastón Soffritti prodhuar nga Ideas del Sur për Canal 13. Disney Channel i Amerikës Latine, e cila filloi transmetimin në të gjithë kontinentin.Filloi në prill 2007 në Canal 13 dhe kishte dy sezone, me një total prej 316 episode.
 
Tregojnë bë një sukses të madh menjëherë pas debutimin e saj. Fonogram ishte albumi më i shitur i vitit 2007, sipas CAPIF, mbi 70 produkte të licencuara u liruan dhe të hedhura vizitoi Argjentinë (me ndalesa në [[Buenos Aires]], ku mbi 160.000 njerëz pa koncert live, [[Mendoza]], [[Kordova]], [[Mar del Plata]], [[Rosario]], [[Salta]], [[Tucuman]] dhe [[Santa Fe]]) dhe, më pas, në pjesën tjetër të [[Amerika e Jugut]], Amerikën e Veriut dhe Amerika Qendrore me ndalesa në Meksikë, Kili, Uruguaj, Panama, Republika Dominikane]], Peru]], Kolumbi, Venezuelë, Guatemala, Kosta Rika, Nikaragua, Ekuador, El Salvador, Bolivi dhe Turqi, shitjen nga arena dhe stadiume.[2]
 
Në vitin 2008, Patito Feo fitoi Çmimin Fierro Martin dhe ka marrë një nominim për çmimin Emmy për fëmijë Ndërkombëtar të mirë & Young rriturit program.
 
Pas suksesit të Floricienta, Canal 13 kërkuar një tjetër tregojnë në të njëjtën mënyrë ajo mund të arrijë ato ratings përsëri. Floricienta ishte një nga sukseset pak në slot të kanalit pasdite dhe kishte përfunduar dy vite më parë, në vitin 2005. Pas dështimit për të arritur sukses me të rinjtë të orientuar tregon nga Pol-ka (Media Falta) dhe Dori Media (El Refugio), ata porositur një shfaqje nga idetë del Sur, e cila si Floricienta, i dha një perspektivë moderne në një përrallë klasike.
 
Patito Feo filloi prodhimi në nëntor dhe debutuar gjashtë muaj më vonë, në prill 2007. Ai shpejt u bë një hit i madh, duke fituar kohë slot saj dhe rrahje të tregojnë Casi Angeles konkurrenti, transmetuar në Telefe. Kjo ishte hera e parë në mbi 15 vjet Cris Morena nuk kanë treguar # 1 në mesin e demografike të rinj dhe u rrah nga një tjetër e prodhimit në shënjestër të kësaj audience.
Disa muaj pas debutimin e saj në Canal 13, programi debutuar në Disney Channel në të gjithë Amerikën Latine dhe më vonë, në televizion transmetimit. Tregojnë se ishte një sukses i madh në të gjithë kontinentin dhe të hedhura turne gjerësisht, shitjen nga arena dhe stadiume në mbi 15 vende.
 
Edhe pse ishte tepër tregojnë pritur mirë nga publiku, Patito Feo tërhoqi kritika të mëdha për shkak të faktit se glamorized villains, një grup i vajzave do të thotë dhe e bukur që e quanin veten Las Divinas (Divines). Përveç të qenit sipërfaqësore, Las Divinas ishin gjithashtu do të thotë dhe të ngacmohet Patito. Fakti villains ishin shumë më të popullarizuar në mesin e vajzave të reja se personazhi kryesor shkaktuar shqetësim mbi disa grupe dhe kjo çështje ishte edhe në kopertinën e revistës Noticias rëndësishëm me titull "Triumfi i diskriminimit".[4]
 
Pas një sezoni shumë të mirë-pranuar të parë, tregojnë ishte përtërirë për një të dytë. Në maj, sezonin e dytë në fund debutuar. Ndërsa javën e saj të parë e bëri edhe në ratings, shikueshmëri filluar të ulet ndjeshëm ditë pas dite. Ndërkohë, Casi Angeles, i cili pësoi një Makeover ekstreme pas një pritje të vakët gjatë vitit të parë, u bë tepër popullor dhe ai mori në një pikë ku ajo ishte gati e dyfishuar rating Patito së. Në fund, Patito Feo sezonin e dytë ishte shumë rrahur nga Casi Angeles sezonin e dytë dhe të tregojë përfunduan duke u anulluar nga Canal 13 dy muaj përpara planit fillestar me episodet e fundit duke u transmetuar vetëm në Disney Channel dhe në tregjet ndërkombëtare. Një storyline në kundërshtim dhe një rënie të madhe të cilësisë në Scripts u fajësuan për rënien tregojnë madhe në popullaritet.
Në Itali, Il Mondo di Patty dhe debutuar në Disney Channel dhe së shpejti u bë një hit gjigant. Për shkak të popullaritetit të mëdha, një linjë e madhe Merchandising u zbulua dhe Laura Esquivel vizitoi vendin për të nxitur të treguar. Të drejtat ishin blerë nga Mediaset në pronësi Italia tokësore e cila ka filluar transmetimin 1 tregojnë në verën e vitit 2009. Il Mondo di Patty u bë një sukses edhe më të mëdha në vend, duke qenë një nga më të shikuar tregon në kanal.[5]
Gjithashtu në 2008, Patito Feo debutuar në Cartoon Network në Spanjë. Ai ishte shumë i mirë-pranuar dhe u bë një nga tregon lartë në mesin e vajzave të reja në kabllo. Në vitin 2009, ai debutoi në Disney Channel dhe u bë një nga më të vlerësuarat tregon në kabllo në Spanjë, duke shkuar Hannah Montana dhe tregon të tjera ratings.[6]
Gjithashtu, ai debutuar në SIC në Portugali me emrin O Mundo de Patty. Ai u bë gjithashtu një sukses i madh atje, duke qenë lider në slot kohën e saj dhe një shfaqje të lartë të vlerësuarat në mesin e fëmijëve.[7]
 
Së fundi, në 29 gusht 2010 ai debutoi në Mega Channel në Greqi me emrin Patty, story.It më e bukur u prit me TV-vlerësime të larta, ndërkohë që Laura Esquivel Natalia vizitoi vendin në dhjetor 2010 dhe të kryera në emisione televizive të ndryshme. Më e shtunë 11 dhjetor 2010, mori një pllakë Laura 11 herë platini për shitjen e fonogram. [8] Në shkurt 2011, ajo vizitoi përsëri Greqinë për koncerte në Athinë për tifozët e saj.
=== figurë kryesore ===
 
Las Populares :
 
Paricia (Patito) Diaz Castro Rivarola - Laura Esquivel Natalia
Veterani Lukas - Luciano Ruiz
 
Las Divinas :
 
Antonella Lamas Bernadi - Brenda Asnicar
| {{ITA}}
| Italisht
| [[Disney Channel Italy]], [[Italia 1]], [[La5]], [[Boing Italia]]
| Il Mondo di Patty
|-